O nás

Spojená škola internátna poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.

Organizačné zložky SŠI sú:

• Špeciálna základná škola internátna
  • ZŠ pri zdravotníckom zariadení
  • ZŠ pre žiakov s autizmom
  • Špeciálna materská škola
  • Materská škola pre deti s autizmom

Súčasťou SŠI je:

• Školský klub detí
  • Školský klub detí pri ZZ
  • Výdajná školská jedáleň
  • Školský internát v súčasnosti nie je v prevádzke

Špeciálna základná škola internátna :  škola poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Základným  predmetom činnosti je poskytovanie vzdelávania žiakom:

• s mentálnym postihnutím
  • s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím

Podľa stupňa mentálneho postihnutia s vnútorne člení na:

• variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia
  • variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia
  • Cieľom výchovno-vzdelávacieho procesu je vybaviť žiakov základnými poznatkami a praktickými zručnosťami, ktoré im umožňujú zapojiť sa do spoločenského života. Počet detí v triede je nižší, čo umožňuje učiteľovi pracovať s každým žiakom individuálne. Vzdelávejú sa tu aj deti s Downovým syndrómom, ktoré sa každé ráno tešia na svojich spolužiakov, na pravidelný program i odmeny za učenie. Triedy sú vybavené relaxačným kútikom. Žiaci majú zredukovaní obsah vzdelávania. Dominantné je pracovné vyučovanie, ktoré je pre rozvoj motoriky nevyhnutné. Po ukončení školy môžu žiaci ďalej pokračovať v štúdiu v praktickej škole
  • variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A  alebo B.

Od šk.roku 2005/2006 sa v našej škole vytvorili podmienky pre vzdelávanie žiakov s ťažkým mentálnym postihnutím vo variante "C".Toto vzdelávanie je zabezpečené aj v DSS Michalovce (1 trieda)

Každý žiak ma vypracovaný 3-mesačný plán.

Základná škola pri zdravotníckom zariadení  poskytuje výchovu a vzdelávanie  žiakov zdravotné oslabených v podmienkach zdravotníckeho zariadenia.

Špeciálna materská škola zabezpečuje predprimárne vzdelávanie detí predškolského  veku spravidla od 3 do 6 rokov a detí so zdravotným znevýhodnením, ktoré pokračujú v povinnom predprimárnom vzdelávaní.

Materská škola pre deti s autizmom zabezpečuje predprimárne vzdelávanie detí predškolského  veku spravidla od 3 do 6 rokov a detí so zdravotným znevýhodnením, ktoré pokračujú v povinnom predprimárnom vzdelávaní (deti intaktné a deti s mentálnym postihnutím,  s diagnózou  autizmus a inými pervazívnymi vývinovými poruchami.

Základná škola pre žiakov s autizmom zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov bez mentálneho postihnutia a s mentálnym postihnutím s diagnózou autizmus, alebo iné pervazívne vývinové poruchy. Hlavnými cieľmi primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania týchto žiakov   sú  rozvinuté kľúčové  spôsobilosti  (ako  kombinácie  vedomostí,  spôsobilostí,  skúseností a postojov)  na úrovni,  ktorá  je pre  nich  osobne  dosiahnuteľná  a maximálne  možné  integrovanie  do spoločnosti. Plnia porovnateľné ciele  vzdelávania  ako  ostatní  žiaci  základných  škôl  na  primárnom a nižšom sekundárnom stupni vzdelávania.

• Spojená škola internátna
    Školská 10